ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 32 ΧΡΟΝΙΑ

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΝΙΚΟΣ ΧΑΤΖΗΣ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ Ο ...ΥΠΑΡΧΗΓΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ Ο MVP ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣ ΝΤΙΚΟΥΔΗΣ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΤΟΥΣ "ΜΠΛΕ"

ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ ΑΠΟ 11000 ΟΠΑΔΟΥΣ ΜΑΣ ΟΑΚΑ (που βρήκαν επιτέλους το δρόμο για το γήπεδο...), Η Α.Ε.Κ. ΣΤΕΦΘΗΚΕ ΓΙΑ 8η ΦΟΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ .

Η ΣΚΥΤΑΛΗ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ, ΓΙΩΡΓΟ ΤΡΟΝΤΖΟ, ΧΡΗΣΤΟ ΖΟΥΠΑ, ΣΤΕΛΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ & ΑΙΑΝΤΑ ΛΑΡΕΤΖΑΚΗ ΣΤΟΥΣ ΝΙΚΟ ΧΑΤΖΗ, ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΚΙΟΥΖΗ, ΔΗΜΟ ΝΤΙΚΟΥΔΗ & ΒΑΣΙΛΗ ΚΙΚΙΛΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΜΗΛΑ ΤΟ 1970 , Ο DRAGAN SAKOTA ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΞΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ, ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΚΡΙΤΩΝ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ..

Είναι ευτυχές το γεγονός ότι το 1ο πρωτάθλημα μετά από τόσα χρόνια προσμονής ήταν και το 1ο του προπονητή μας .

Ο Βασίλης Κικίλιας με το διχτάκι της μπασκέτας.

Παντελιάδης, Ταπούτος & Μπουρούσης πανηγυρίζουν

Οι παίκτες του Dragan Sakota ολοκλήρωσαν με επιτυχία την μεγαλύτερη ανατροπή που έχει γίνει ποτέ στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ, καθώς κέρδισαν τρείς συνεχόμενες φορές τον Ολυμπιακό που είχε προηγηθεί με 2-0 νίκες και έφτασαν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος . Διέψευσαν έτσι τόσο τους παντογνώστες δημοσιογράφους που τον Σεπτέμβρη έγραφαν πως θα παλεύαμε με το Μαρούσι για την 4η θέση, που μετά το εκρηκτικό σερί του 9-0, έγραφαν πως "οι ομάδες του Sakota ξεφουσκώνουν στο τέλος", που μετά τις δυο ήττες στους πρώτους τελικούς είχαν κάνει ήδη την απονομή στον αγαπημένο τους κο Subodic, αλλά και αυτούς που τόλμησαν να κατηγορήσουν τρεις από τους πέντε άξονες στους οποίους στήθηκε η φετινή ΑΕΚ για χρηματισμό .

Στην ομάδα αυτή πίστεψαν μόνο η διοίκηση που την στήριξε στα δύσκολα (και εδώ θα πρέπει να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στον Γιάννη Φιλίππου για την στάση του), κάποιες εφημερίδες, και φυσικά οι γνωστοί-άγνωστοι πιστοί οπαδοί της ομάδας μας που δεν ανακάλυψαν τον δρόμο για το ΟΑΚΑ στον 5ο τελικό για την φιέστα, αλλά της συμπαραστέκονταν συνεχώς και στα 27 παιχνίδια που έδωσε στο γήπεδό της φέτος (ακόμα και στα χιόνια με τη Δάφνη), αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα 27 εντός και εκτός συνόρων που την ακολούθησαν (από τα τόσο κοντινά Ιβανώφεια, Αλεξάνδρεια, ΣΕΦ και Λίντο μέχρι και το Ζagreb, το Villeurbanne).

Η ΑΕΚ βασίστηκε στην τετράδα των άσων που την οδήγησε μέχρι τους τελικούς... Στον JR Holden που άφησε πίσω του και τον τραυματισμό και τις κακές εμφανίσεις του, στον Μιχάλη Κακιούζη που ανέβασε τις στροφές και πάλι όταν χρειάστηκε βουλώνοντας τα στόματα των επικριτών του, στον Νίκο Χατζή που απέδειξε πως είναι γεννημένος νικητής και πως δεν φοβάται να πιάσει την μπάλα όταν αυτή καίει, και στον Δήμο Ντικούδη που απλά είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος power-forward αυτή τη στιγμή και έκανε και πάλι όργια κάτω από τα καλάθια . Μαζί με την ψυχή του Βασίλη Κικίλια , την άμυνα για σεμινάρια του Jim Bilba, την θετική παρουσία του Andy Betts παρά των προσωπικών του προβλημάτων και τις πολύτιμες ανάσες από τους Νίκο Ζήση, Σπύρο Παντελιάδη και Χρήστο Ταπούτο η ΑΕΚ ευτύχησε να έχει στον πάγκο της τον Dragan Sakota που πολύ απλά πήρε την ταυτότητα του υπερτιμημένου Subodic και έφτασε ΠΑΝΑΞΙΑ στην κατάκτηση του πρωταθλήματος .

Οι φιλοξενούμενοι είχαν για 5ο αγώνα στους τελικούς την διαιτητική εύνοια, από τους Κορομηλά & Σπυρίδωνος, αλλά όταν η ΑΕΚ παίζει όπως μπορεί, πολύ απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ . Ετσι οι φιλότιμες προσπάθειες τους να ξαναβάλουν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, δικαιώθηκαν κάποια στιγμή όταν χάρις στην εξωπραγματική ευστοχία των κόκκινων από τα 6,25 βρεθηκαμε να χάνουμε με 62-65, αλλά η ψυχή των Ελλήνων παικτών της ομάδας μας μίλησε στο τέλος και φτάσαμε στο ιστορικό 79-70, και στο όγδοο πρωτάθλημα της ιστορίας μας . Και ο τίτλος αυτός που είναι η φυσική εξέλιξη της Βαρκελώνης το 98, της Πυλαίας και της Λωζάννης το 2000, του Κυπελλου στο ΟΑΚΑ πέρυσι, θα έχει και την ανάλογη συνέχεια . Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΑΝΤΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ !

Ο Μιχάλης πανηγυρίζει την κατάκτηση του τίτλου

'When the goings get tough, the tough get going'... Ο αρχηγός απέδειξε πως είναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ .

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον JR, που πήρε πρωτάθλημα ΚΑΙ στην Ελλάδα, μετά από την Λεττονία και το Βέλγιο .

Ξεκινήσαμε με την κλασική μας πεντάδα στα τελευταία ματς : Holden, Ζήση, Κακιούζη, Ντικούδη & Betts . Καλάθι του Μιχάλη και ισοφαρίζουμε 2-2 στο 8'59" . Εντυπωσιακή προσπάθεια του Δήμου που πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 5-4 στο 8'21". Ο Ζήσης με follow θα σημειώσει το 7-4 στο 7'48" . Ωραία ενέργεια του JR και το σκορ ανεβαίνει στο 9-4 στο 5'42" . Τρίποντη βόμβα του Κακιούζη και 12-4 στο 5'04" . Το ΟΑΚΑ φλέγεται από τους 11000 ενωσίτες που έχουν κατακλύσει κάθε σημείο του . Ο Andy χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στο 3'48" που είδαν μόνο οι διαιτητές . Δυο τρίποντα από τον Risacher και το σκορ γίνεται 12-10 στο 3'23" . Οι φιλοξενούμενοι θα ισοφαρίσουν με τον Savrosenko σε 12-12 στο 2'31". Ο Ντικούδης κάνει επιθετικό φάουλ που δεν σφυρίζεται για να γράψει το 14-12 στο 1'33" . Με δυο βολές του Holden στα 10.4" θα γίνει το 16-14 που ήταν και το σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο καθώς ο Παπανικολάου αστόχησε και στις δυο βολές που κέρδισε στα 3.5" σε φάουλ που οι διαιτητές ανακάλυψαν πάνω στον Μιχάλη .

Συνεχίσαμε με τους Holden, Χατζή, Κακιούζη, Ντικούδη και Betts . Ο αρχηγός με το καλημέρα τελειώνει υποδειγματικά την επίθεση γράφοντας το 18-14 στο 9'46" . Νέο τρίποντο του Μιχάλη και 21-14 στο 9'08". Ο DeMiguel είναι γύρω στα 5" κάτω από το καλάθι, οι διαιτητές δεν ασχολούνται και ο Βάσκος με καλάθι και φάουλ μειώνει σε 21-19 στο 8'04" . Δυο εύστοχες βολές από τον Andy και 23-19 στο 7'53". Καλή άμυνα, ο Κακιούζης κερδίζει το επιθετικό ρημπάουντ για να γράψει το 25-19 στο 7'12" . Ατομική ενέργεια του JR που με καλάθι και φάουλ ανεβάζει τη διαφορά στο +9, 28-19 στο 6'41". Νέο φάουλ στον Holden που με 1/2 βολές σημειώνει το 29-20 στο 6'13" . Τρίποντο του Χατζή και 32-20 στο 5'32" . Οι οπαδοί του Ολυμπιακού έχουν λουφάξει. Εντυπωσιακή ενέργεια του Holden και 34-20 στο 4'55" . Ο Δήμος με το αγαπημένο του tomahawk κάρφωμα θα πετύχει το 36-23 στο 4'07". Φάουλ στον Μιχάλη που με 1/2 βολές γράφει το 37-23 στο 3'36" . Νέο τρίποντο του αρχηγού και το σκορ ανεβαίνει στο 40-26 στο 2'53". Ο Sakota αποσύρει τους βασικούς και συνεχίζει με Παντελιάδη, Ταπούτο, Bilba . Καλάθι του Jim για το 42-28 στο 1'51" . Ο Ντικούδης με 1/2 βολές θα πετύχει το 43-30 στο 1'14" για να πάμε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-31 . Το όνειρο πλησιάζει στην πραγματικότητα.

Οι Holden, Χατζής, Κικίλιας, Bilba και Betts ξεκίνησαν στην πεντάδα μας στο σχεδον πάντα κακό φέτος τρίτο δεκάλεπτο . Ο JR θα σκοράρει για το 45-31 στο 9'36" . Κλέψιμο του Βασίλη και τρίποντο του Νίκου για το 48-31 στο 8'15" . Η διαφορά φτάνει στο μέγιστο σημείο της, στο +17 . Ο Betts θα χρεωθεί με το τρίτο του (επιθετικό) φάουλ στο 7'30" . Ο Jim θα κάνει βήματα στο 6'54" . Οι διαιτητές θα δουν και 4ο φάουλ του άγγλου σέντερ μας στο 5'21" .. Ο Savrosenko με 1/2 βολές μειώνει σε 48-36, ο Παπαλουκάς παίρνει το ρημπάουντ και κερδίζει φάουλ ... 1/2 και από αυτόν για το 48-37 στο 4'47" . Ο Ντικούδης με 1/2 βολές σημειώνει το 49-37 στο 4'30" . Ο Bilba κλέβει την μπάλα, ο Tomic κάνει φάουλ που δεν σφυρίζεται, ανίθετα κερδίζει κιόλας, και με 1/2 μειώνει σε 49-38 στο 4'12". Καλάθι του Δήμου και 51-38 στο 3'30" . Ο JR θα πατήσει τη γραμμή στο 2'49" στην προσπάθεια του να ξεμαρκαριστεί . Ο Risacher θα μειώσει σε 51-42 στο 2'28". Ο Ντικούδης που είναι η μόνη επιθετική μας λύση σε αυτό το διάστημα θα πετύχει το 53-42 στο 2'03" και πάλι με tomahawk κάρφωμα. Τρίποντο του Tomic και 53-45 στο 1'45". Τρίποντο όμως και από τον Δήμο, 56-45 στο 1'29" . Νέο τρίποντο από τα 8μ του Tomic, 56-48 στο 1'11" . Ο Παντελιάδης θα κάνει επιθετικό φάουλ στα 49.4" και ο Tomic με νέο τρίποντο μειώνει σε 56-51 στα 30.6". Το σκορ δεν θα αλλάξει αφού ο Δήμος θα αστοχήσει στα 4.6" στην προσπάθειά του .

O Sakota επέλεξε να ξεκινήσει την τελευταία περίοδο με τους Holden, Κικίλια, Κακιούζη, Bilba, Ντικούδη . Καλάθι του Savrosenko και 56-53 στο 9'41" . Απάντηση από τον Δήμο που με καλάθι και φάουλ θα γράψει το 59-53 στο 9'22". Βγάζουμε την άμυνα αλλά ο JR αστοχεί σε σουτ 3π στο 8'43". Επιθετικό φάουλ του Risacher, 3+" από τον Savrosenko στο 8'26", οι διαιτητές δεν βλέπουν τίποτα απο αυτά και χρεώνουν με φάουλ τον Βασίλη . Στην επαναφοράι ο Risacher με τρίποντο θα μειωσει σε 59-56 στο 8'20". Αστοχο σουτ τριών πόντων του Μιχάλη στο 7'55" . Ο Risacher με νέο τρίποντο ισοφαρίζει 59-59 στο 7'35". Ο JR θα χάσει τη μπάλα στο 7'22" .Καλάθι του DeMiguel για το 59-61 στο 6'37". Ο Ντικούδης αστοχεί σε σουτ 3π, ο Κικίλιας μαζεύει το επιθετικό ρημπάουντ, ο Subodic διαμαρτύρεται έντονα και χρεώνεται με τεχνική ποινή . Ετσι με 2/2 βολές του Χατζή ισοφαρίζουμε σε 61-61 στο 6'16". Η μπάλα ήταν και πάλι δικιά μας, ο Andy θα πάρει φάουλ και με 1/2 βολές μας δίνει το προβάδισμα ξανά .. 62-61 στο 5'57". Ο De Miguel κάνει οθαλμοφανέστατο επιθετικό φάουλ πάνω στον Δήμο που δεν σφυρίζεται, και οι Κορομηλάς-Σπυρίδωνος χρεώνουν με τεχνική ποινή τον Sakota στο 5'42"... Ο Tomic θα ευστοχήσει στις 2 βολές πετυχαίνοντας το 62-63 . Αστοχο σουτ 3π του Χατζή στο 5'05", και οι φιλοξενούμενοι θα ανεβάσουν και άλλο τη διαφορά ... 62-65 στο 4'57". Ο Δήμος κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές μειώνει 64-65 στο 4'31". Καλή άμυνα, και ο Ντικούδης πετυχαίνει το 66-65 στο 3'53" (του έγινε και φάουλ που όμως δεν δόθηκε). Η αντεπίθεση της βασίλισσας έχει ήδη αρχίσει . Στο 3'32" ο Χατζής κλέβει τη μπάλα που βγαίνει έξω από τα χέρια του Τomic, αλλά οι διαιτητές την δίνουν στον Ολυμπιακό...που δεν θα προλάβει όμως να ολοκληρώσει την επίθεση του στο 3'25" καθώς ακούγεται η κόρνα των 24". Παλληκαρίσιο καλάθι του Χατζή και 68-65 στο 3'06". Ο Risacher χάνει και τις δυο βολές στο 2'50", αλλά ο Savrosenko θα πάρει το ρημπάουντ και το φάουλ και με 1/2 βολές θα μειώσει σε 68-66 στο 2'46". Πριν την επαναφορά γίνεται φάουλ στον JR που θα αστοχήσει και στις δυο βολές . Ομως ο αμερικανός άσος εξιλεώνεται αμέσως με το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κλέψιμο που κάνει στον Tomic και ξεχύνεται στον αιφνιδιασμό αφήνοντας τη μπάλα στο καλάθι για το 70-66 στο 2'25" . Καλάθι του Savrosenko και 70-68 στο 2'13". Φάουλ πάνω στον Χατζή που με 1/2 βολές πετυχαίνει το 71-68 στο 1'54". Κλέψιμο του Bilba στο 1'34", και ο αρχηγός στην αντεπίθεση θα σκοράρει για το 73-68 στο 1'13". Ο Risacher κάνει φάουλ στα 56.8" (θα ήταν το 5ο του), αλλά οι διαιτητές απλά δίνουν βήματα . Ο Χατζής καθαρίζει και αυτή την επίθεση με το πιο κρίσιμο ίσως καλάθι γράφοντας το 75-68 στα 43.8" . Κερδίζουμε το αμυντικό ρημπάουντ, αιφνιδιασμός και ο 34χρονος Jim Bilba θα καρφώσει σαν 18χρονος για το 77-68 στα 20.4" . Οι φιλοξενούμενοι αστοχούν και πάλι, και ο Μιχάλης Κακιούζης θα πετύχει το τελευταίο μας καλάθι στη χρονιά στα 7.8" γράφοντας το 79-68 . Το μόνο που θα μπορέσει να κάνει ο αντίπαλός μας είναι να μειώσει απλά σε 79-70 . ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ, ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ .

Ο προπονητής της τεράστιας επιτυχίας αγκαλιάζει τον αρχηγός της πανάξιας πρωταθλήτριας

Ο Holden ήταν αρκετά καλός, πέτυχε 14 πόντους, δεν εκβίασε προσπάθειες (μόλις 12 σουτ), έκανε μόλις ένα λάθος, μοιρασε 3 ασιστ ενώ έκανε και το κλέψιμο του αγώνα όταν έπρεπε . Ο Παντελιάδης έδωσε κάποιες ανάσες (και 3 ασιστ) στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά όχι και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου . Αρχηγική και πάλι η εμφάνιση του Χατζή που πέτυχε 20 πόντους, ίσως στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του (από άποψη σημασίας) και έδειξε τα κότσια του στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν με δικά του καλάθια ανατρέψαμε το 62-65 και φτάσαμε στη νίκη . Θετική η παρουσία του Ζήση στο διάστημα που αγωνίστηκε . Συγκλονιστικός ο Κακιούζης πέτυχε 13 πόντους μαζεύοντας και 6 ρημπάουντ, και ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας στο πρώτο 15λεπτο . Ο Κικίλιας έπαιξε φοβερή άμυνα και βοήθησε αρκετά . Ο Ταπούτος έπαιξε για λίγο στο τέλος του ημιχρόνου, και δικαιολογημένα έμεινε στον πάγκο στη συνέχεια αφού το ματς δεν προσφερόταν για παίκτες χωρίς πολλές εμπειρίες . MVP του αγώνα (με 23 πόντους και 8 ρημπάουντ) αλλά και όλης της σειράς των τελικών (με 19 πόντους και 8 ρημπάουντ μέσο όρο) ηταν φυσικά ο Ντικούδης ...μέσα σε τέσσερα χρόνια που είναι στην ομάδα μας κατάφερε να γίνει από καλύτερο τεσσάρι της Α2, ο καλύτερος power forward της Ευρώπης . Εξαιρετική η παρουσία του Bilba τόσο στην άμυνα (όπως πάντα άλλωστε), όσο και στην επίθεση . Ο Betts χρεώθηκε και πάλι νωρίς με φάουλ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει περισσότερο . Δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Πασχάλης και Τσιάρας .

Ο Dragan Sakota στην πιο μεγάλη βραδιά της καριέρας του έζησε την προσωπική του δικαίωση μετά από 12 χρόνια παρουσίας στην Ελλάδα μια μέρα πριν να γίνει και τυπικά έλληνας παίρνοντας την υπηκοότητα . Αλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας, και έχοντας ρόστερ με λιγότερο βάθος από άλλες χρονιές, κατάφερε να κατακτήσει ΠΑΝΑΞΙΑ τον τίτλο του πρωταθλητή, με την ομάδα να κάνει ένα εκπληκτικό 23-3 στην regular season, να κάνει το μοναδικό come-back στην ιστορία της Α1 και αν δεν ψηφιστεί ομόφωνα σαν προπονητής της χρονιάς, οι δημοσιογράφοι θα έχουν αποδείξει για άλλη μια φορά την εμπάθεια στο πρόσωπο του .