ΔΥΣΚΟΛΕΨΕ ΠΟΛΥ Η ΤΕΤΡΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ..

ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ BCL ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ... ΜΟΝΟ Ο DUSAN ΠΑΛΕΥΕ..

Μεγάλο ματς από τον Dusan (21π-6ρ-1ασ) αλλά δεν έφτανε..

Με το μυαλό στο FinalFour και την αυριανή κλήρωση, η ομάδα μπάσκετ μπήκε για νιοστή φορά φέτος -ειδικά σε ματς της Α1- νωχελικά, δεν έπαιξε άμυνα κι έτσι γνωρίζοντας την ήττα από τον ΠΑΟΚ, που ήταν και η 2η αυτή τη σεζόν, έκανε πλέον εξαιρετικά δύσκολη την αποστολή της για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου .. Και αν δεν μπορέσει να περάσει το Σάββατο από τη Λάρισα απέναντι στον Φάρο -που καίγεται για τη νίκη ώστε να σωθεί- η 5η θέση θα είναι μάλλον το ταβάνι στη βαθμολογία.. Πέρα από την κακή εμφάνιση, η Α.Ε.Κ. πληρώνει και τον προγραμματισμό του ΕΣΑΚΕ που γίνεται μόνο για να εξυπηρετούνται οι δυο ομάδες της κλειστής Euroleague και όχι οι υπόλοιπες... Τις επόμενες εβδομάδες μέχρι και το F4, δεν θα υπάρχει δράση στην Α1 επειδή οι δυο θα παίζουν playoff, ενώ δε συμβαίνει το ίδιο σε Ισπανία, Ρωσία, Τουρκία, Λιθουανία από όπου προέρχονται οι άλλες 6 ομάδες των προημιτελικών της Euroleague.. Αντίθετα η ΑΕΚ θα είναι στην απραξία, ενώ είναι προγραμματισμένη αγωνιστική την ...Παρασκευή 4/5, ημέρα των ημιτελικών του Final4 στο Basketball Champions League..

Aν το παιχνίδι γινόταν Σαββατοκύριακο ή έστω σε πιο φυσιολογική ώρα για καθημερινή (γιατί 5 το απόγευμα Τετάρτης δεν είναι) θα μπορούσε να υπάρχει σαφέστατα περισσότερος κόσμος από τους περίπου 2000 που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να δώσει μεγαλύτερη ώθηση και κίνητρο στην ομάδα.. Δυστυχώς η φετινή Α.Ε.Κ. έχει σοβαρό πρόβλημα στην οργάνωση... Όταν ο Green δεν είναι καλά -και σχεδον ποτέ δεν παίζει καλά στην Α1 στις αρχές των αγώνων-υπάρχει θέμα, ειδικά όταν η μόνη εναλλακτική για την κυκλοφορία της μπάλας, ο Ξανθόπουλος είναι επίσης σε κακή βραδιά.. Σε συνδυασμό με την κακή μέρα του Harris (0/7 3π), την άποντη εμφάνιση του Punter (0/6 σουτ),  την κακή βραδιά και του James (1/6 1π..) και την τραγική εμμονή στα σουτ 3π με άθλια ποσοστά (1/13 αρχικά, 5/29 τελικά..) ήρθε η ήττα.. Κρίμα για την προσπάθεια του Dusan που ήταν ο μόνος που πάλευε, μαζί με τους Λαρεντζάκη-Hunter κατά διαστήματα. Αν υπήρχε ο Βασιλόπουλος που ήταν τραυματίας ίσως να είχαμε καλύτερη αμυντική εικόνα αλλά και πάλι το γεγονός πως η ομάδα είχε φάουλ για ξόδεμα στα περισσότερα δεκάλεπτα αλλά άφηνε τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν ελεύθερα σουτ μόνο σωστή λειτουργία δεν ήταν..

Οι 5 χαμένες βολές του James στο 4ο δεκάλεπτο στοίχισαν..

Χωρίς λάθη στη στατιστική αλλά και χωρίς καθαρό μυαλό ο Green

Ξεκινήσαμε με Green, Λαρεντζάκη, Harris, James, Hunter. Γιαννούλης στον Vince, 2-0 στο 8'57". Καλάθι του Manny, 4-3 στο 8'25". Τρίποντο του Λαρεντζάκη από ασιστ του Harris έγινε το 7-3 στο 7'47". Νέα ασιστ του Γιαννούλη στον Hunter που με καλάθι και φάουλ θα κάνει το 10-5 στο 7'08". Μπάσιμο του Λαρεντζάκη, καλάθι και φάουλ (έχασε τη βολή) για το 12-9 στο 5'56". Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που προηγηθήκαμε..Οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-8 θα προηγηθούν με 12-17 στο 4'19". Καλάθι και φάουλ του Mike, 15-17 στο 4'05". Λαρεντζάκης για την ισοφάριση, 17-17 στο 3'18". Εκπληκτική ασιστ του Manny πίσω από την πλάτη στον Vince που θα καρφώσει, 19-20 στο 1'32". Δυο βολές του Δημήτρη, 21-23 στα 13.4" και η περίοδος τέλειωσε 21-25.

Συνεχίσαμε με Ξανθόπουλο, Punter, Harris, Sakota, Μαυροειδή. Καλάθι του Dusan, 23-25 στο 8'30". Καλάθι και φάουλ του αρχηγού, 26-27 στο 7'13". Νέο καλάθι και φάουλ του Sakota για την ισοφάριση, 29-29 στο 6'38". Green 1/2 βολές για το 30-34 στο 4'05". Dusan, 1/2 κι αυτός 31-34 στο 3'57". Ο Atic με 2/2 στο 3'11" θα μειώσει σε 33-36. Δεν θα σκοράρουμε μέχρι την ανάπαυλα και θα πάμε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-38.

Τους Green, Λαρεντζάκη, Harris, James, Hunter επέλεξε ο Sakota στο 2ο ημίχρονο. Καλάθι και φάουλ του Manny, 36-40 στο 9'30". Mike στον Delroy, 38-40 στο 8'57". Το σκορ θα γίνει 38-46 στο 7'53". Green στον Γιαννούλη, τρίποντο και 41-46 στο 7'08". Η διαφορά αγγίζει τους 10, 41-50 στο 6'18". Δυο βολές του Harris, 43-50 στο 6'. Κλέψιμο και καλάθι του Vince, 45-50 στο 5'39". Επιθετικό ρημπάουντ, καλάθι (με κάρφωμα) και φάουλ από τον Hunter, 48-53 στο 2'37". Δυο βολές του Dusan, 50-57 στο 1'25". Ξανθόπουλος στον Sakota, τρίποντο και 53-59 στα 42.3" και η περίοδος τελείωσε 53-62.

Με τους Ξανθόπουλο, Punter, Λαρεντζάκη, Sakota, James αρχίσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Delroy στον Mike τρίποντο και 56-64 στο 8'30". Δυο χαμένες βολές του James στο 6'58". Καλάθι του Dusan, 58-69 στο 6'08". Άλλες δυο χαμένες βολές του Delroy στο 5'23". Drive του James για το 60-69 στο 4'55". Sakota 2/2 βολές για το 62-72 στο 3'25". Delroy 1/2 βολές και 63-72 στο 3'10". Τρίποντο του Βασίλη από ασιστ του Mike για το 66-75 στο 2'37". Ασιστ του Green για καλάθι και φάουλ του Dusan, 69-77 στο 1'45". Mike για το 71-79 στο 1'14". Ο Green με 1/2 στα 10.9" θα διαμορφώσει το τελικό 72-81.

Λιγότεροι από 2000 θεατές ήταν στο γήπεδο με τόσο ακατάλληλη ώρα

Ο Green μπορει να μην χρεώθηκε με λάθη αλλά δεν απέφυγε τις επιπολαιότητες και τις κακές επιλογές.. σε σχεδόν 25' είχε 10π από 2/7 2π, 1/3 3π, 3/5 1π, 1-0ρ, 4ασ. Με θολωμένο μυαλό και ο Ξανθόπουλος που δε μοίρασε παιχνίδι, δεν έπαιξε καλή άμυνα και επιδόθηκε σε αέναα σουτ 3π.. σε 18'34" είχε 3π από 1/5 3π, 0/1 2π, 2-0 ρημπάουντ, 1 ασιστ. Ξεκίνησε καλά ο Λαρεντζάκης αλλά μετά "κόλλησε" κι αυτός.. έπαιξε 32'39" και είχε 10π από 0/1 1π, 2/3 2π, 2/6 3π, 3-0 ρημπ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος. Άποντος έμεινε για πρώτη φορά ο Punter που είχε 0/3 2π, 0/3 3π και 2-1 ρημπάουντ και 1 κλέψιμο σε 17'. Άστοχος από τα 6μ75 ο Harris και με αδικαιολόγητη εμμονή σε αυτά (0/7 3π) που έμεινε στους 7π από 3/3 1π, 2/5 2π με 3-0 ρημπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο σε 22'47". Δοκιμάστηκε για περίπου 4' ο Atic που προσπάθησε αμυντικά αλλά είχε άστοχα (και κακά) σουτ... 2/2 1π, 0/2 2π, 0/1 3π, 0-2 ρημπάουντ. Ο James είχε διάθεση στην άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι χαμένες βολές και τα λάθη του ακύρωσαν την προσπάθειά του.. σε 26'22" είχε 1/6 1π, 2/5 2π, 0/2 3π, 4-0 ρημπάουντ, 1 ασιστ, 2 κοψίματα, 3 κλεψίματα, 4 λάθη. Πολύ μεγάλο ματς από τον Sakota αλλά δυστυχώς δεν ήταν αρκετό.. σε 23'51" είχε 21π από 8/9 1π, 5/6 2π, 1/2 3π, 3-3 ρημπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο. Ο Hunter ήταν καλός επιθετικά με 5/5 2π, 2/2 1π, 1-0 ρημπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και παρά τα προβλήματα που ειχε με τον Jackson μάλλον έπρεπε να παίξει περισσότερο από 19'28". Μονο στο πρώτο ημίχρονο και για 10'19" πάτησε παρκέ ο Μαυροειδής που είχε 2/2 1π, 0/2 2π, 2-3 ρημπάουντ.