ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ ΤΟΥ 2019

ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 15' ΗΤΑΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Η ΟΜΑΔΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ..

Μέχρι τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου ήταν ανταγωνιστική η ομάδα - μετά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό..

Δυστυχώς όπως και στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, έτσι και στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό η Βασίλισσα γνώρισε βαριά ήττα. Μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου η Α.Ε.Κ. ήταν ανταγωνιστική, όμως όταν φορτώθηκε με φάουλ ο Ξανθόπουλος (που επέστρεψε μετά από 2+ μήνες στα παρκέ) και είχαν τη δυνατότητα να πηγαίνουν στις βολές οι αντίπαλοι καθώς συμπληρώθηκαν τα φάουλ από το πρώτο τρίλεπτο, δεν μπόρεσε να ανακάμψει. Μπορεί το μυαλό των παικτών και του Banchi να ήταν στο πολύ κρισιμότερο παιχνίδι στη Γερμανία με τη Bamberg σε ένα 48ωρο, αλλά η εικόνα που έδειξε στο παρκέ η ομάδα μετά το ξεκίνημα δεν ήταν η πρέπουσα ..

Παράλληλα κόντρα σε έναν αντίπαλο αυτού του επιπέδου φάνηκαν ξανά με γυμνό μάτι οι βασικές αδυναμίες της, καθώς λείπουν οργανωτικός play maker, center με δυνατότητα να παίξει πλάτη στο καλάθι και να σπρώξει παίκτες σαν τον Milutinov, αλλά και περιφερειακός σουτέρ.. Στο BCL και στα άλλα ματς της Α1 (πλην όσων έχασε βέβαια) η ανεπάρκεια στην οργάνωση καλυπτόταν από Griffin, Λαρεντζάκη, Sant-Roos αλλά με τους ερυθρόλευκους (όπως και με τους πράσινους πριν 2 βδομάδες) δεν μπορούσε να γίνει το ίδιο. Στο '5' ακόμα και ο Σκορδίλης ή ο Kupsas μας δημιούργησαν προβλήματα, πόσο μάλλον ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού που είναι στην καλύτερη φάση της καριέρας του.. Όσο για το σουτ, όσο ο πολύ καλός χθες Sant-Roos ήταν σε zone από τα 6μ75 καταφέρναμε να παραμένουμε μέσα στο σκορ.. μετά η διαφορά άνοιξε..  Το οργανωτικό πρόβλημα ευελπιστούμε πως θα το διορθώσει η έλευσή του Theodore, ο οποίος θα μπορέσει να βοηθήσει τους υπόλοιπους να σουτάρουν με καλύτερες προϋποθέσεις. Στο 5 η τεχνική ηγεσία ποντάρει προφανώς στην επιστροφή του μονίμως τραυματία φέτος Καββαδά, όμως είναι μάλλον ένα υψηλού ρίσκου ποντάρισμα..

Κορυφαίος ο Sant-Roos που είχε 15π με 3/6 3π και 4 ρημπάουντ

Επέστρεψε στα παρκέ ο Ξανθόπουλος χωρίς να είναι απόλυτα έτοιμος

Ξεκινήσαμε με Griffin, Sant-Roos, Maciulis, Τσαλμπούρη, Hunter. Vince στον Jonas, καλάθι και φάουλ, 0-3 στο 9'46". Hunter και 2-5 στο 8'51". Malcolm στον Hunter, 6-7 στο 7'16". Maciulis, τρίποντο και 8-10 στο 5'59". Griffin στον Jonas, νέο τρίποντο και 11-13 στο 3'48". Τρίποντο του Howard, 16-16 στο 1'56". Vince στον Sant-Roos, νέο τρίποντο για το 18-19 στο 1'31". Dusan για το 22-21 στα 24" και η περίοδος τελειώνει 25-21 με τρίποντο του Σπανούλη σε 2η προσπάθεια - την 1η έκοψε ο Delroy με τάπα.

Συνεχίσαμε με Ξανθόπουλο, Λαρεντζάκη, Γιαννόπουλο, Sakota, James. Drive του Γιαννούλη, 25-23 στο 9'28". Λαρεντζάκης στον Delroy που θα καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 27-25 στο 8'46". Μπάσιμο του James για το 28-27 στο 8'13". Γιαννούλης και 30-29 στο 7'38". Ξανά ο Delroy θα διαβάσει την αντίπαλη άμυνα και θα μειώσε σε 33-31 στο 6'46". Καλάθι του Griffin, 38-33 στο 3'42". Κάπου εκεί τέλειωσε το ματς.. Ο Ξανθόπουλος φορτώθηκε με φάουλ λίγο νωρίτερα και η ομάδα σταμάτησε να πιέζει.. Ο Sant-Roos με 2/2 βολές θα μειώσει σε 46-35. Τρίποντο του Howard, 50-38 στα 55". Vince 1/2 βολές και 52-39 στα 20", που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τους Λαρεντζάκη, Sant-Roos, Maciulis, James, Hunter επίλεξε ο Banchi για το 3ο δεκάλεπτο. Jonas για το 52-41 στο 9'42". Η διαφορά φτάνει στους 20π και ο Howard με 2/2 θα μειώσει σε 61-43 στο 5'59". Vince και 65-45 στο 4'53". Λαρεντζάκης στον Hunter, τρίποντο και 68-48 στο 4'26". Γιαννούλης και 70-50 στο 3'10". Sant-Roos και 72-52 στο 2'25". Βασιλης στον James, 74-54 στα 51.4". Ξανθόπουλος στον Griffin, 74-56 στα 12".

Με τους Ξανθόπουλο, Griffin, Sant-Roos, Τσαλμπούρη, Hunter. Δυο βολές του Γιώργου και 76-58 στο 8'47". Vince καλάθι και φάουλ 79-61 στο 8'12". Λαρεντζάκης στον Hunter, 88-63 στο 5'04". Sakota καλάθι και φάουλ (έχασε τη βολή), 88-65 στο 3'25". Γιαννούλης στον Delroy, 90-67 στο 2'52". Dusan στον Γιαννόπουλο, τρίποντο και 93-70 στο 1'50". Δυο βολές του Χάρη για το 95-72 στο 1'18". Μωραϊτης στον Λαρεντζάκη, τρίποντο και 98-75 στα 45" με το ματς να τελειώνει 101-75.

Από τον πάγκο με φόρμα είδαν το ματς οι Theodore, Καββαδάς

Ο Griffin δεν κατάφερε να πρωταγωνιστήσει καθώς δεν μπόρεσε να πάρει πρωτοβουλίες στην επίθεση και περιορίστηκε σε καποιες σποραδικές λύσεις - σε 15'38" είχε 4π από 2/2 2π, 0/3 3π, 1-0 ρημπάουντ, 3 ασιστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη. Ο Ξανθόπουλος επέστρεψε μετά από 2 μήνες και προσπάθησε όσο τον άφησαν οι διαιτητές και οι δυνάμεις του - σε 14'21" είχε 1-0 ρημπάουντ, 2 ασιστ. Στο τέλος μπήκε ο Μωραϊτης και σε 8'12" είχε 0/2 3π, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο. Καλύτερος παίκτης μας ο Sant-Roos που έδωσε λύσεις και στην επίθεση αλλά ήταν μόνος του στο μεγαλύτερο διάστημα.. σε 30'04" σκόραρε 15π από 4/4 1π, 1/1 2π, 3/6 3π, 4-0 ρημπάουντ, 1 ασιστ, 1 κόψιμο, 4 λάθη. Ο Λαρεντζάκης προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες έχοντας και πάλι οργανωτικό ρόλο - σε 22'18" είχε 9π από 3/5 2π, 1/3 3π, 2-0 ρημπάουντ, 4 ασιστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Ξεκίνησε με διάθεση και στο 1ο και στο 3ο δεκάλεπτο ο Maciulis, αλλά κάτω από τη ρακέτα κι αυτός δε μπόρεσε να δώσει λύσεις.. σε 16'26" είχε 11π από 1/1 1π, 2/3 2π, 2/4 3π, 1-1 ρημπάουντ, 2 λάθη. Ο Γιαννόπουλος δεν κατάφερε και σε αυτό το ματς να δώσει σημαντικές λύσεις - σε 13'01" είχε 5π από 2/2 1π, 0/1 2π, 1/4 3π, 1-0 ρημπάουντ, αλλά και 4 κλεψίματα. Ο Τσαλμπούρης προσπάθησε και βοήθησε με το άνοιγμα των χεριών και ήταν αναλογικά πάνω από το μέσο όρο.. σε 11'37" είχε 2/2 1π, 0/2 3π. Από τα χειρότερα παιχνίδια του Sakota σε ντέρμπυ καθώς έμεινε στους 4π από 0/1 1π, 2/4 2π, 1 ασιστ, 1 λάθος. Μόνο στην αρχή και στο τέλος του αγώνα μπόρεσε να βρει δρόμο προς το καλάθι ο Hunter καθώς δυσκολεύθηκε με την ερυθρόλευκη frontline - σε 28'18" είχε 15π με 2/3 1π, 5/13 2π, 1/1 3π, 5-2 ρημπάουντ, 1 ασιστ, 1 λάθος. Ο James έδειξε με το καλημέρα πόσο είχε λείψει ένας παίκτης με τις δικές του δυνατότητες - σε 18'02" είχε 10π με 5/8 2π, 1-0 ρημπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο.